Proč nelze diskutovat s kreacionistou

11. 07. 2019 19:58:35
Člověk s pouhým názorem sotva může diskutovat s někým, kdo zná Pravdu. Fanatika faktická platnost argumentů nezajímá, fanatik má "axiomy".

Nejnovější článek na webu kreacionismus.cz je příznačně nazván Víra a fakta. Slov se slovním základem odvozeným od slova pravda se zde vyskytuje celkem osmnáct a na první nezaujatý pohled by kdekdo usoudil, že na pravdě zde někomu záleží. Leč není tomu tak.

Již úvodní obrázek, kde se kreacionista s evolucionistou přetahují o zkamenělinu, se snaží vzbudit zdání, že vědecký spor mezi kreací a evolucí je stále v řešení a síly jsou vyrovnané. Kdepak. Skutečná věda žádný podobný spor neřeší, protože bůh či stvoření jsou představy v zásadě nefalzifikovatelné. Moderní přírodní věda zkoumá svět bez jurodivého třeštění. Velikost náboje elektronu je stejná, ať si během měření mumlám Zdrávas Maria, Hare hare či Píseň práce.

Pokud jde o axiomy, bibličtí kreacionisté interpretují fakta / data zjevená v Písmu: stvoření asi před 6 000 lety, Pád, který přinesl hřích a smrt a celosvětová Potopa.

Na axiomech staví matematika. Ve fyzice (v přírodních vědách) lze formulovat obecně platné zásady (postuláty), ty však nikdy nemají charakter věčné a neměnné (zjevené) pravdy. Například obecná teorie relativity přichází s konstantní rychlostí světla (ve vakuu) a zatím se nepodařilo najít jediný experiment, který by ukázal, že chování hmotných těles a světla v gravitačním poli teorii neodpovídá. Naopak se daří experimentálně ověřit teoretické předpovědi učiněné před desítkami let, například existenci gravitačních vln.

Zkusme se však zeptat (biblického) kreacionisty mladé Země (dále jen kreacionista), zda připouští možnost zpochybnění jemu zjevené Pravdy. Byl vesmír stvořen za 7 dní? Je svět opravdu starý šest tisíciletí? Nebo může být trochu starší? O kolik? Dvacet tisíc let už by byla hereze?

Vlastíku, Zelenáči a další, opravdu vám nelze ukázat, že svět není stár dle vašich zjevení? Nebo že údajné stopy po celosvětové biblické potopě ve skutečnosti pocházejí z lokálních událostí, které oddělují miliony let?

Všichni víme, že nelze. Máte přece své "axiomy".

"Axiomy" vyčtené z bible mají i zastánci ploché Země a zaznamenal jsem, že i kreacionisté se jim snažili vyvrátit jejich omyly. Marně, proti "axiomům", zejména těm vyčteným ze svatých knih, diskutovat nelze. Existuje dokonce (křesťanské) hnutí argumentující ve prospěch geocentrismu, které se také odvolává na biblické "axiomy".

Kreacionista rád zdůrazňuje, že "axiomy" užívá i moderní věda a až na jakousi "interpretaci" pozorovaných skutečností jsou si vlastně oba pohledy rovny, i když...

Bible nás učí, že některé zásadní pravdy o Bohu a jeho skutcích jsou poznatelné i pro nevěřící, kteří je ovšem potlačují.

kreacionismus je přece jen o něco rovnější.

Mikuláš Koperník nebo Galileo Galilei v sobě najednou objevili "axiom" heliocentrismu? Charles Darwin "axiom" evoluce? Může se z kreacionisty následkem víry v nový biblický "axiom" stát plochozemec? Funguje radiometrické datování jen díky světonázoru zaměstnanců certifikovaných laboratoří?

Kreacionista tvrdí, že fakta jsou sice společná, ale jejich interpretace může být odlišná podle systému "axiomů" (náboženského přesvědčení, víry). V podobném schématu by ale představa ploché Země byla také jen interpretací pozorovaných skutečností dle "axiomu" Země je placka.

Různé interpretace zjevně nejsou rovnocenné. Existují způsoby, jak posoudit, která interpretace lépe odpovídá pozorovaným jevům. Například máme argumenty, které jednoduše vyvrací představu ploché Země a kreacionistům bych velmi doporučil seznámit se se způsoby, jak se s nimi vypořádávají zarytí plochozemci. Protože podobně existují argumenty, které jednoduše vyvrací například "biblické" stáří vesmíru.

Podívejme se, jaké kejkle musí kreacionista provádět, aby se vypořádal s konečnou (a dle obecné teorie relativity konstantní rychlostí světla), například v článku Světlo letící příliš dlouho od vzdálených hvězd řeší nová kosmologie. Pouze z jakýchsi "axiomů" vyplývá, že rychlost plynutí času byla při jakémsi stvoření o mnoho řádu vyšší než na Zemi. Zdrojem Pravdy je zde pouze bible, tvrzení není podepřeno žádným pozorováním. Když něco nesedí na platné a ověřené fyzikální zákony, zkusíme zázrak. To ale není věda, ale čiré náboženství.

Autor: Karel Tejkal | čtvrtek 11.7.2019 19:58 | karma článku: 19.66 | přečteno: 821x

Další články blogera

Karel Tejkal

Pro záchranu planety

Ke snížení produkce kysličníku uhličitého pro záchranu planety jsme povinni využít každou možnost, která se nabízí. S výjimkou energie z jádra, ovšem.

19.8.2019 v 15:59 | Karma článku: 13.36 | Přečteno: 326 | Diskuse

Karel Tejkal

Zelená řehole

Každé správné náboženství zakládá kláštery. V nich žijí řeholníci a řeholnice příkladným životem, nepodléhajíce pokušením vnějšího světa.

28.7.2019 v 19:35 | Karma článku: 16.70 | Přečteno: 441 | Diskuse

Karel Tejkal

Pohrobci geocentrismu

Spor mezi geocentrismem a heliocentrismem, který gradoval před čtyřmi sty lety, nám dnes téměř výhradně připomínají jen historické články a publikace. Pro kreacionistu však historie není zdrojem poučení.

27.7.2019 v 19:08 | Karma článku: 11.48 | Přečteno: 390 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jan Fikáček

Naučte svého psa kvantovou mechaniku

Současná fyzika je zvláštní v tom, že někdy hledá podivné souvislosti tam, kde jsou souvislosti v principu prosté. Na jednu stranu je to logické, neboť fyzika 20. století je ve srovnání s newtonovskou fyzikou hodně zvláštní.

19.8.2019 v 9:03 | Karma článku: 34.54 | Přečteno: 1183 | Diskuse

Dana Tenzler

Mýty kolem jaderné energetiky - nevyřešené uskladnění odpadů

Odpůrci jaderné energetiky rádi poukazují na údajně nevyřešený problém skladování vysoce radioaktivních odpadů, které vznikají při výrobě energie v jaderných reaktorech. Opravdu nám dlouhodobě hrozí zamoření? (délka blogu 10 min)

19.8.2019 v 8:00 | Karma článku: 28.96 | Přečteno: 784 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Nekonečné hierarchie Bohů Stvořitelů - 2. díl - Hierarchie

V tomto článku popisuji nutně existující nekonečnou hierarchie Bohů Stvořitelů a možné paralelní hierarchie Bohů Stvořitelů.

16.8.2019 v 19:20 | Karma článku: 15.30 | Přečteno: 266 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Nekonečné hierarchie Bohů Stvořitelů - 1. díl - Úvod

V sérii dvou článku chci dotáhnout do konce myšlenku, že svět nemohl vzniknout jen tak sám od sebe, ale musel být stvořen Bohem Stvořitelem.

16.8.2019 v 10:13 | Karma článku: 15.95 | Přečteno: 316 | Diskuse

Libor Čermák

Objevena další zajímavá planetární soustava s možná obyvatelnou planetou

Objevování planet zemského typu v obyvatelných zónách cizích hvězd už dnes není nic mimořádného. Tento týden přišli astronomové s další 12 světelných let vzdálenou GJ 1061d, třetí planetou velmi zajímavé planetární soustavy.

16.8.2019 v 9:30 | Karma článku: 12.98 | Přečteno: 283 |
Počet článků 42 Celková karma 15.55 Průměrná čtenost 662

Jsem agnostik. Nejsem militantní ateista. Možná přichází doba, kdy budou muset spojit síly rozumní lidé bez ohledu na konfesi. K takovému spojenectví se hlásím. Pilířem občanské společnosti musí zůstat sekularismus, na poli náboženství ať převládá široce pojatý ekumenismus. Současně však soudím, že agresivní propaganda některých náboženských vykladačů představuje pro společnost rozumných lidí reálné nebezpečí. Ve svém blogu se chci věnovat především problematice kreacionismu mladé Země.

Najdete na iDNES.cz